Dünya'nın Sonu Nasıl Gelecek?

 Bilim insanları dünyanın sonuna ilişkin birçok öngörüde bulunuyorlar. Birçok felaket senaryosu üretiyorlar. Dünyanın dönüş hızının önce azalacağını ve sonra bir gün sıfıra eşitleneceğini; bunun neticesinde kara ve deniz parçalarının büyük bir kısmının kademeli olarak buzla kaplanacağını, bütün canlı türlerinin %98'inin yok olacağını ve kalanların da küçük bir kara parçasında hayata tutunmaya çalışacaklarını fakat başarılı olamayacaklarını iddia ediyorlar. 


Bilim insanları arasında, belirsiz bir gezegenin Dünya'ya çarpacağını ve bunun yok oluşu da beraberinde getireceğini ileri süren bir grup da bulunuyor. Onlar, bu gerçekleşmezse en kötü ihtimalle bir güneş patlamasının dünyayı kül edeceğini söylüyorlar.

Dünyanın sonunu getirecek etkeni dünya dışında arayanlar olduğu gibi, doğrudan insanlığın arasında arayan bilim insanları da var. Onların tahmini de tehlikenin daha yakında olduğu, yapay zekâ teknolojisinin ilerleyişinin önü alınmazsa geliştirilecek olan insansı robotların dünyayı istila edeceği yönünde.

Bir de insanlığın nüfus artış hızı kontrol altına alınmazsa kıt kaynakların ihtiyacımızı karşılayamayacağını ve dünya üzerindeki ömrümüzün en fazla 500 yıl olduğunu öne süren bilim insanları bulunuyor. Onlara göre, kendimize yaşanabilecek yeni bir gezegen bulamazsak bu, insanlığın sonu olacak. Sizce Tanrı, bir gün, sonsuz evrenin kilidini açacak anahtarı bize uzatacak mı? Yarattığı muhteşem dengeyi bozmak için elinden geleni ardına koymayan insanoğlunun uzak diyarlara yolculuk ederek yeni hayat pınarları bulmasını sağlayacak teknolojiye, en azından ışık hızının yarısı kadar hızla hareket edebilen bir uzay aracı inşa etmesine yarayacak bilgiye ulaşmasına izin verecek mi?

***

Dünya sürekli olarak yenileniyor. Toprağı, havası, suyu; büyük bir hızla değişiyor, değiştiriliyor. İnsanoğlu bu değişimin gerisinde kalıyor. Tabiatla aynı hızda yenilenemiyor. Oluşan yeni koşullara biyolojik olarak uyum sağlama hususunda zorluk çekiyor. İnsan vücudunun savunma mekanizması; kirlenen hava, genetik değişime uğrayan virüsler, delinen ozon tabakası vb. gibi etkenlerin sebep olduğu hastalıklar karşısında çaresiz kalıyor. Hayvanları, bitkileri yok ediyor. Salgın hastalıklar kol geziyor.

Teknoloji hızla gelişiyor. Bu gelişme, hayatımızda birçok yeniliğe ve dolayısıyla değişikliğe sebep oluyor. Her yeni teknolojik buluş; siyasi, içtimai, ekonomik veya psikolojik sonuçlar doğuruyor. İnsan ilişkilerinde, önüne geçilmemesi durumunda onulması mümkün olmayan yaralar açıyor. İnsan, insanda meydana gelen bu çözünme ve çürümeye karşı önlem almıyor. Teknolojinin süratini yakalayamıyor. İnsan, insandan giderek uzaklaşıyor. İnsan; insanı, doğalı, doğayı, dünyayı kaybediyor. Dünya, insan eliyle uçuruma doğru sürükleniyor.

--> Temiz Enerji Kaynağı: Rüzgâr.

Birçok bilim insanının aksine, dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük tehlikelerin insanoğlunun vurdumduymazlığı, kibri ve sorumsuzluğu olarak görüyorum. Şu anda etkileşim hâlinde olduğumuz ya da gelecekte karşılaşma ihtimalimizin bulunduğu bütün sorunların ortadan kalktığı, insanın gelişim ve değişim hızının teknolojinin gelişim, tabiatın değişim hızıyla eşitlendiği; dünyanın daha güzel, daha yaşanılabilir gezegen olduğu yüksek bir medeniyetin de ancak ve ancak Türk milleti tarafından inşa edilebileceğine inanıyoruz. Gelecek asırları insanoğlunun barış, huzur ve sağlık içinde yaşadığı Türk asırları olarak görüyor; geleceğe şekil, dünyaya istikamet verecek olan Türk çocuklarının yetiştirilmesine zaman kaybetmeden başlanması gerektiği şuuruyla hareket etmeliyiz.

"Her Yanımız Taşlaşıyor." konulu makalemiz de tam size göre.

Bu vesile ile geleceğin şuurlu, gururlu, millî sorumluluğun farkında, özgüvenli ve öz disiplinli şekilde değerlerini koruyabilen gençlerin elinde doğacağını ifade ederek Türk gençliğini “geleceğin anahtarı, mimarı ve garantisi” şeklinde nitelendiren, her fırsatta okumaya ve araştırmaya yönlendirmek birinci vazifemiz olmalıdır. 

Tıkla Git

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Top Post Ad

Below Post Ad