Bir Şampiyonun Trajik Sonu: Ruffian

Ruffian tarihin en trajik kariyerine sahip yarış atı değil; belki de en iyisi... Yarış pistlerine veda edeli çok uzun yıllar geçmiş olsa da hâlâ yarışçılık camiasının aklından çıkmayan gerçek bir şampiyon. 

Ruffian'ın Trajik Hikayesi


Ruffian (Reviewer  -  Shenanigans  by  Native Dancer) 17 Nisan 1972 tarihinde Kentucky'de bulunan Claiborne Harası'nda dünyaya geldi. Babası tıpkı Secretariat gibi bir Bold Ruler temsilcisiydi ama Secretariat'ın antrenörü Lucian Laurin bir ropörtajında şöyle diyordu: Tanrı şahidimdir ki, Ruffian Secretariat'tan daha iyi bir at olabilir


Safkanın tüm yarışlarını incelemek için şuraya tıklayınız
1974 yılında start aldığı ilk maiden mücadelesinde beyaz bayrak ayna yaparken 1.100 metre mesafede 1.03lük derece ile rakiplerine 15 boy fark atarak pist rekorunu da kırıyordu. Bu bir yarış atı için, özellikle maidende, nefes kesen bir performanstı. 

O dönemde genel kanı Ruffian'ın bir yarış atı ne kadar mükemmel olabilirse, o kadar mükemmel olduğu yönündeydi. Tüm yarışlarında öne çıkıyor ve foto finiş çizgisine dek de hiçbir rakibini yanına yaklaştırmıyordu. Tüm yarışlarında birlikte olduğu jokeyi Jacinto Vasquez onu dizginleyip yavaşlatmaya çalışırken o ya bir rekor kırıyor ya da bir rekora ortak oluyordu. 

İçeriğimize devam etmeden önce şampiyon kısrağın tüm yarışlarını izleyebilirsiniz.


Artık Erkeklere Karşı Boy Gösterme Zamanı Geldi


Dişileri domine ettikten sonra safkanın fanları onu erkeklerle mücadele ederken görmek istediklerini dillendirmeye başladılar. Fakat antrenörü Frank Whiteley, baskıları göz ardı ederek muhteşem dişiyi bildiğimiz Triple Crown yerine dişilere mahsus olan Triple Crown'da koşmayı seçti. Beklendiği üzere tüm rakiplerini üç yarışta da geride bırakarak tacını taktı. 

Antrenörü Whiteley kısrağı, kariyerinin sonlarına doğru erkeklere karşı koşturmayı düşünüyordu ancak sahibi Stuart Janney'in farklı planları vardı. 1975 yılında normal Triple Crown'ın her ayağını farklı bir at kazanmıştı. New York Racing Association'dan namağlup Ruffian'ın, Triple Crown'ın herhangi bir ayağını kazanan erkek rakiplerinden biriyle tek tek maça çıkması talebi geldi. 
Erkek Rakipleri Onunla Karşılaşmaktan Çekiniyordu


Belmont Stake galibi Avatar'ın ilgilileri Ruffian'la karşılaşmak istemedi. Preakness Stakes galibi  Master Derby de çeşitli bahanelerle geri çekildi ve nihayetinde Kentucky Derbi galibi Foolish Pleasure ile Ruffian'ın karşılaşması kesinleşti.

Her nasılsa Foolish Pleasure ve Ruffian'ın jokeyi aynıydı; Jacinto Vasquez. Kendisine bir atı seçmesi söylendiğinde hiç şüphe duymadan daha iyi olduğuna inandığı Ruffian'ı tercih etti. 

İki safkanın büyük maçı yaklaştıkça kamuoyundaki gerilim de artıyordu. Olay Ruffian mı yoksa Foolish Pleasure mu daha iyi at noktasından kadınlar mı daha güçlü erkekler mi daha güçlü noktasına gelmişti. Artık bu iki atın değil, iki cinsin savaşıydı. 

Bir Şampiyonun Trajik Sonu 


6 Temmuz 1975 tarihinde Kentucky Derby galibi Foolish Pleasure, namağlup dişi Ruffian arasındaki mücadele için Belmont Park Hipodromu'nda yaklaşık olarak 50.000 seyirci hazır bekliyordu. 

2000 metre mesafeli yarış başladıktan 400 metre sonra Ruffian sakatlandı. Ayağı kırılmıştı ama o on binlerce kişinin şaşkın bakışları altında hâlâ koşuyordu. Foolish Pleasure galop yaparcasına fotoya süzülürken, jokeyi Vasquez Ruffian'ı durdurmaya çalışsa da o koşmaya devam ediyordu. Onu durdurmayı başardığında hemen üzerinden atlayarak yardım gelene dek safkanı sakinleştirmeye çalıştı. Çünkü panikleyen Ruffian Vasquez'in etrafında daire çiziyordu. 

Ayağının kırıldığı yarışın orjinal görüntüsü


Sağlık ekipleri hemen safkanı ambulansa bindirip hipodrom dışındaki hayvan hastanesine götürdüler. Görünen oydu ki sağ ön ayağı susam kemiği kırılmıştı. Yarışın orta yerinde sakatlanan safkan hâlâ koşmak istiyordu ve operasyon boyunca zor zaptedildi. 

Operasyon başarılı geçti ama asıl trajedi ondan sonra başlıyordu. Uyandığında umutsuzca ayaklarını hareket ettirmeye başladı. O panikle diğer ayağını da kırdı. Artık anestezi yapılması mümkün değildi ve uyutmaktan başka çare kalmamıştı. 

Ruffian Amerika'nın en iyi iki yaşlı dişi İngiliz atı seçilirken, ertesi yıl da en iyi üç yaşlı dişi İngiliz atı seçildi. O, sahalarda görülen gelmiş geçmiş en iyi dişi at olarak lanse edilse de birçoğuna göre Secretariat ve Man O'War'dan bile daha büyük bir at idi. 

Son olarak 2007 yılında çekilen Ruffian isimli sinema filmini izleyerek şampiyon safkan hakkında daha fazla fikir edinebileceğinizi söylemek istiyorum.

Ayrıca AT YARIŞI KONULU FİLMLER'i de inceleyebilir, ücretsiz at yarışı tahminleri için de YARIŞAN AT ve SİHİRLİ KANTARMA'yı ziyaret edebilirsiniz.
Tıkla Git

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Lütfen yorum yazarak düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

Top Post Ad

Below Post Ad