TJK TV Hemen İzle->
Canlı
wb_sunny

Son Dakika

Bir Şampiyon Daha Pistlere Veda Etti!

Bir Şampiyon Daha Pistlere Veda Etti!NAMAĞLUP ŞAMPİYON: JUSTIFY


Kısa süren kariyerine kırılması güç rekorlar sığdıran, yarışçılık tarihine adını altın harflerle yazdıran bir şampiyon safkan Justify pistlere veda etti. 

Bu yıl Amerika Birleşik Devletleri ve dünya yarışçılık camiasında büyük yankı uyandıran koşulara imza atan ve dünyanın dört yanından geniş bir hayran kitlesi oluşturan Justify isimli safkan Triple Crown şampiyonluğunun hemen ardından geçirdiği sakatlıktan ötürü emekliye ayrıldı. İlgililerinin aldığı bu karar safkanın elde ettiği başarılarının ardından tabir-i caizse zirvede bırakarak aygırlık kariyerini daha da pekiştirmek adına atılmış bir adım olarak nitelendirilip spekülasyonlara sebebiyet verse de onun adı daha uzun yıllar konuşulacak gibi duruyor. 
Justify'ın Kısa Ama Başarılarla Dolu Kariyeri


Tanrıdan bir hediye olarak nitelendirilen bu nadide safkan henüz bir yaşında 500.000 dolar bedelle satın alındıktan sonra iki yaşlılığında hiç koşmadı. 18 Şubat 2018 tarihinde Santa Anita hipodromunda kariyerine başlarken jokeyi Drayden Van Dike idaresinde en yakın rakibine 10 boy fark atarak kazanmayı başardı. Hemen akabinde 11 Mart'ta aynı hipodromda katıldığı şartlı yarıştan bu kez Arrogate'in meşhur jokeyi Mike Smith ile piste çıkan şampiyon safkan yine 6 boyluk bir farkla kolay bir galibiyete imza attı. 

Vites yükselten Justify Grup 1 Santa Anita Derby'den de zaferle ayrılınca ilgililerinin gözü Triple Crown'a çevrildi. Bundan sonraki üç yarışı Triple Crown'ın ayakları olan Kentucky Derby, Preakness Stakes ve Belmont Stakes olan efsane at Justify hepsinde de rakiplerini sürklase ederek foto finiş çizgisini önde geçti ve adını tariha altın harflerle yazdırmayı başardı.

Toplam 112 gün süren yarış kariyerinde katıldığı altı yarışı da kazanırken dört Grup 1 birinciliği ile 3.798.000 dolar kazanç elde etti. Buna ilaveten Triple Crown ödülü olan 20 milyon doları da hanesine yazdırdı.Justify'ın Kırdığı Rekorlar ve Aygırlık Kariyeri 

1882 yılından bu yana iki yaşlılığında hiç koşmadan Kentucky Derby kazanan ilk safkan olan Justify, 1977 yılında Seattle Slew'ın başarısını yenileyerek namağlup ikinci Triple Crown şampiyonu olmayı da başardı. Preakness Stakes öncesi aygırlık kariyerine ilişkin bir anlaşmaya varılan safkanı hakları 60 milyon dolar karşılığında ünlü Coolmore harası tarafından alındı. Edinilen bilgilere göre bu ücretin içerisinde Triple Crown ikramiyesi olan 20 milyon dolar da bulunuyor. 

37 yıl ara sonrası Triple Crown gerçekleştiren American Pharoah aygırlık kariyerinin ilk yılında 200.000 dolar bedelle 150 aşım yaparak 30 milyon dolarlık gelir elde etmişti.

Antrenörünün onun en önemli özelliğinin önüne ne konulursa yemesi ve böylelikle kilosunu ve formunu daima koruması olarak gösterirken jokeyi Mike Smith bu kötü haberin ardından yaptığı açıklamada onu hiçbir zaman unutmayacağını ve hayatına girdiği için teşekkür ettiğini söyledi. 

Sizleri bu muhteşem safkanın Triple Crown üçlemesi ile baş başa bırakıyoruz. 

GÜNÜN AT YARIŞI TAHMİNLERİ İÇİN TIKLAYINIZ


KENTUCKY DERBYPREAKNESS STAKES 

BELMONT STAKES
Etiketler

Yorum Gönder